Proběhlé akce

  zpět

V Černé Vodě vzniká nový pomník J. A. Komenského

V místě zvaném Růžový palouček vyroste nový pomník, který bude připomínat jednu z nejvýznačnějších osobností naší země Jana Amose Komenského. Autory návrhu jsou žacléřská rodačka, výtvarnice Paulina Skavova a kamenosochař Petr Beneš. Pomník bude mít podobu kruhového kamenného labyrintu, jako odkaz na jedno z nejvýznamnějších Komenského děl Labyrint Světa a Ráj srdce. Cestičky bludiště budou vykládány štětovaným kamenem. Do kamenných bloků budou vytesány Komenského myšlenky a citáty. Když příchozí dospěje do středu labyrintu, objeví  bronzovou desku s podobiznou Komenského. Úpravy dozná také bezprostřední okolí, k pomníku  budou umístěny kamenné lavičky, které budou kopírovat kruhový tvar. 

Komenský zvolil spolu se svými přáteli pro svůj odchod z vlasti do polského Lešna v únoru roku 1628 cestu přes Žacléř a Černou Vodu. Tato volba nebyla bezdůvodná, opustil Horní Brannou a v Žacléři, který tehdy ještě patřil nekatolickým pánům, nalezl zastání, přes Černou Vodu navíc vedla důležitá poštovní i obchodní stezka, zřejmě i proto padlo rozhodnutí zvolit právě toto místo pro překročení hranice. V roce 1970 u cesty u hranic vznikl pomník s Komenského podobiznou od Ladislava Zívra, tato byla v 90. letech nahrazena novou nepříliš zdařilou deskou. Místo bylo zanedbané, ačkoliv je nesmírně malebné a nabízí krásné výhledy na Bobr a město Žacléř, Sněžku i Vraní hory. Nyní se můžeme těšit na nový důstojný pomník, který se jistě stane cílem procházek našich obyvatel i návštěvníků. Komenského dílo je aktuální dodnes a potěší nás, když nová podoba tohoto místa příchozím zpestří den a třeba i přivede k zamyšlení, nebo dokonce k přečtení některého z děl.

  webkamera

  videoreportáře

  hlášení závad

  odběr sms

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

  nahlásit závadu

Aktuální informace o dění ve městě přímo do vašeho mobilního telefonu.

  odebírat sms

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace