Proběhlé akce

  zpět

VE VĚKU NEDOŽITÝCH 97 LET ZEMŘEL HELLMUT WEBER

Dne 7. listopadu zesnul v Německu pan Hellmut Weber, v prosinci by se dožil úctyhodného věku 97 let. Odešel tak muž, který miloval nade vše svůj rodný kraj. Pan Weber se narodil roku 1921 v Lamperticích, vyrůstal v Žacléři v „porcelánském“ domě čp. 165, vystudoval trutnovské reálné gymnázium a po vysídlení do Německa se věnoval učitelské profesi i vedení škol. Jeho velkým koníčkem a také částečnou náplní práce byla hudba, vyučoval kromě biologie i hudební obor a vedl různé hudební kapely a orchestry. V Sársku poznal svou manželku Anny, s níž má 2 syny. 

Jeho velkým odkazem, který daroval městu Žacléř je sepsání a vydání dosud nepřekonaného díla, věnovaného historii žacléřského regionu „Schatzlar und seine Bezirksgemeinden“ čítající neuvěřitelných 741 stran, které je dodnes důležitým pramenem při pátrání po historii našeho města i okolních obcí. Po dobu 50 let, od roku 1948, se věnoval vydávání periodika Schatzlarer Heimatbriefe, které sdružovalo původní žacléřské obyvatele vysídlené do Německa. Za komunistického režimu byly tyto tiskoviny tajně odesílány i do Žacléře. Byl to on, kdo spolu s farářem Štanclem, Lotharem Kammelem a Edwinem Kneifelem zorganizoval sbírku na opravu interiéru našeho kostela Nejsvětější Trojice, díky níž byl restaurovaný kostel 24. 9. 2000 slavnostně znovu vysvěcen, sbírka pak pokračovala dále a další obnosy byly předány. Žacléřskému muzeu spolu s Karlem Prätoriem, který je dalším z autorů knihy o historii Žacléře a okolí, daroval kroniku Žacléře z konce 19. st., žacléřský kroj a cenné publikace do muzejní knihovny.

Ani v 90 letech věku neváhal podnikat sám vlastním automobilem dlouhou cestu ze Sárska do žacléřského regionu. Zde, plný energie, navštěvoval své přátele a známé. Při každé návštěvě také zavítal do žacléřského muzea a na městský úřad. Setkání s přátelským mužem se skvělým smyslem pro humor byla vždy příjemná. Velkým přáním pana Webera byla oprava fasády žacléřského kostela, které se bohužel nedožil. Jeho přání se budeme snažit naplnnit.

Foto: Hellmut Weber (zcela vpravo) s manželi Prätoriovými v roce 2010 při slavnostním předání kroniky z 19. st. a žacléřského kroje do sbírek muzea

  webkamera

  videoreportáře

  hlášení závad

  odběr sms

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

  nahlásit závadu

Aktuální informace o dění ve městě přímo do vašeho mobilního telefonu.

  odebírat sms

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace